Kraków. U stóp kopca powstaje Biblioteka Kościuszkowska

Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie informuje, że dzięki jego staraniom powstaje Biblioteka Kościuszkowska – unikatowy księgozbiór, w którym znajdą się m.in. książki wydane w latach 20. XIX wieku. W ostatnim czasie Komitet zakupił 1,5 tys. książek, które – po uporządkowaniu i konserwacji – trafią do przeszklonych gablot w odbudowanej części Fortu nr 2 „Kościuszko”. Nowe pomieszczenia pod Kopcem Kościuszki pełnią również funkcję czytelni, w której będą udostępniane książki z Biblioteki Kościuszkowskiej.

Nowy księgozbiór został podzielony na trzy kategorie: książki wydane do 1945 roku, te wydane po 1945 roku oraz wydania obcojęzyczne.

Około 500 książek to egzemplarze wydane w latach 1821-1945. Są wśród nich nie tylko rzadko spotykane na rynku antykwarycznym, ale także wyróżniające się piękną oprawą oraz typowymi dla XIX-wiecznych wydawnictw ilustracjami widocznymi na kartach książek. Dużą część zbioru stanowią broszury, które ze względu na „ulotny” charakter takich publikacji (szybko ulegały zniszczeniu) stanowią rzadkie źródło informacji.

„Biblioteka Kościuszkowska to bezcenny zbiór, który stanowi niemalże kompletny zestaw książek dotyczących tematyki Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Tadeusza Kościuszki. To również gotowy materiał do badań nad bibliografią kościuszkowską” – podkreśla Komitet Kopca Kościuszki.

Biblioteka powstaje w ramach wielkiej inwestycji u stóp Kopca Kościuszki. W forcie pod kopcem tworzone jest muzeum z wystawą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Otwarcie jest planowane w maju lub czerwcu 2020 roku.

(MM)

Gazeta Krakowska

Get involved!

Comments

No comments yet