Kontrowersje wokół Hotelu Stal Grudziądz. Prezydent miasta złamał prawo?

W Grudziądzu trwa destrukcyjny spór pomiędzy prezydentem, miejską spółką a prezesem klubu Stal Grudziądz. Cierpi wizerunek miasta i utytułowanego klubu sportowego. 1 grudnia w hotelu prowadzonym przez klub zostało wyłączone ogrzewanie, a 31 grudnia ma zostać odcięty prąd. Gdy zostało wyłączone ogrzewanie, w hotelu znajdowali się goście. Władze klubu złożyły doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta miasta.

Klub Sportowy Stal Grudziądz ma 70-letnią tradycję. Wśród wychowanków znajdziemy wielu medalistów i olimpijczyków. Klub swoje dochody czerpie m.in. z dotacji, umów sponsorskich i prowadzenia hotelu. Hotel „Stal Grudziądz” jest wyremontowany i ulokowany w pobliżu obiektów sportowych. Jest idealną bazą noclegową dla uczestników zgrupowań sportowych. Przedstawiciele miejskiej spółki MPGN twierdzą, że prezes klubu Zenon Różycki bezprawnie zajmuje hotel. Ten uważa, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, i że ma na to dokumenty.

Prezes KS Stal Grudziądz Zenon Różycki do lutego tego roku był prezesem grudziądzkiej spółki komunalnej MPGN. Geneza sporu sięga 2012 r., kiedy prezydentem miasta był Robert Malinowski, obecnie radny wojewódzki z Platformy Obywatelskiej. Hotel, który był własnością KS Stal, został wydzierżawiony MPGN. Wszystko po to, by obiekt został wyremontowany przez miejską spółkę. Koszt remontu to ponad milion złotych. Na to nie było stać klubu sportowego. W 2014 r. spółka podpisała umowę o użyczeniu obiektu KS Stal. W jej ramach połowa zysków z prowadzenia hotelu trafia do MPGN, a połowa do klubu.

Zenon Różycki bez powodzenia kandydował na urząd prezydenta Grudziądza. Prezydent Maciej Glamowski zarzuca, że Zenon Różycki po wyborach jako prezes spółki, przewidując, że nie utrzyma się na stanowisku, podpisał umowę sponsorską z klubem, w ramach której spółka przez trzy lata będzie przekazywała klubowi ponad 100 tys. zł rocznie i pokryje koszty zatrudnienia czterech pracowników, które wynoszą ponad 150 tys. zł rocznie.

Spór pomiędzy spółką a klubem zaostrzył się w kwietniu, kiedy to o godz. 6.00 rano pracownicy spółki próbowali w asyście policji przejąć hotel. Próba przejęcia nie doszła do skutku. Kontrole nad hotelem nadal sprawuje klub. Wtedy po raz pierwszy zostały odcięte hotelowi media. W kolejnych miesiącach klub sportowy złożył pozew do sądu o stwierdzenie posiadania hotelu, a na czas procesu sąd wydał postanowienie, że MPGN ma zapewnić do hotelu dostawę wszystkich mediów do czasu zakończenia procesu.

Spółka MPGN w październiku ponownie wypowiedziała klubowi umowę na dostawę mediów do hotelu Stal w Mniszku, tłumacząc to brakiem płatności za media przez klub. Prezes klubu tłumaczy, że faktury za media rozlicza bezgotówkowo poprzez rekompensatę za zobowiązania, jakie spółka ma wobec klubu.

Zażegnanie sporu będzie trudne. Teraz prokuratura bada, na podstawie doniesienia władz KS Stal Grudziądz, czy prezydent złamał prawo. Prezydent Grudziądza wydanym 5 grudnia oświadczeniu w pełni poparł działania władz miejskiej spółki wobec klubu. Zdaniem władz klubu, decyzja o zamknięciu ogrzewania może doprowadzić do zniszczenia nieruchomości. Nieogrzewany budynek, który jest własnością miasta, być może będzie musiał zostać wyremontowany, zatem jest to działanie na szkodę majątku miasta.

W wydanym w tej sprawie oświadczeniu władz klubu czytamy: W związku z oświadczeniem Prezydenta Grudziądza – Macieja Glamowskiego, który w pełni utożsamia się z działaniami zarządu MPGN w zakresie wypowiedzenia umów na dostawę mediów do hotelu sportowego prowadzonego przez KS Stal Grudziądz, czym potwierdza osobistą odpowiedzialność za działanie na szkodę majątku miejskiego informuję, że lista osób działających na szkodę majątku miejskiego, została rozszerzona o Prezydenta Miasta Grudziądza – Macieja Glamowskiego. Poprzednie zgłoszenia dotyczyły byłej prezes MPGN Joanny Elszkowskiej i wiceprezesa Wiesława Kozłowskiego, jednakże osoby te są podległymi pracownikami Prezydenta, co wynika ze struktury własności Spółki i wykonują bezpośrednie polecenia prezydenta miasta.

Sprawę doniesienia do prokuratury komentuje portalowi TVP 3 Bydgoszcz rzecznik prasowa urzędu miasta. – Prezes Klubu Sportowego Stal Zenon Różycki złożył w naszej ocenie fałszywe doniesienie do prokuratury, mając zapewne pełną tego świadomość. Prezydent ma prawo wyrażania swojego stanowiska w stosunku do bieżących spraw gminy i spółek komunalnych. Doniesienie zostało złożone tylko i wyłącznie w oparciu o komentarz udzielony mediom. – powiedziała Beata Adwent

Zamieszanie wokół klubu Stal Grudziądz skomentował również Krzysztof Kosiński, wiceprzewodniczący rady miasta, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Generowanie konfliktów nie służy miastu. Prezydent Glamowski wikła się w spory, których nie potrafi skutecznie rozwiązywać. Podejmuje nietrafione decyzje personalne. Nie potrafi rozwiązywać problemów związanych z przejmowaniem nadzoru nad sprawami ważnymi dla miasta – powiedział portalowi TVP3 Bydgoszcz radny Grudziądza.

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

Get involved!